marți, 29 martie 2016

Evolutie excelenta a inotatorilor bacauani la Campionatul National de Inot 2016

Punct final la edi]ia din acest an a Camnpionatului Na]ional de ~not g\zduit de Bazinul Olimpic din Bac\u. La competi]ia organizat\ de Federa]ia Român\ de Nata]ie [i Pentatlon Modern au participat 337 de sportivi de la 55 de cluburi din ]ar\.
Dup\ cinci zile de competi]ii, `not\torii b\c\uani, care au avut un parcurs de invidiat `n care au doborât [ase recorduri na]ionale, au reu[it s\ cucereasc\ nu mai pu]in de 36 de medalii. Cel mai bun rezultat a fost cel al lui Marius Radu de la C.S. {tiin]a Municipal Bac\u, preg\tit de Octavian Galeru, care a cucerit trofeul acordat sportivului cu cea mai bun\ performan]\ a „na]ionalelor” dup\ tabela FINA.
 ~n aceast\ ierarhie, pe locul II s-a clasat Robert Glin]\ de la U Cluj iar a III-a treapt\ a podiumului a fost ocupat\ de juniorul Daniel Martin de la S.C.M. Bac\u, antrenat de Iulian Matei.
Weekend-ul viitor, Bazinul Olimpic din Bac\u va g\zdui Campionatul Regional pentru copii, 10-11 ani.