vineri, 26 mai 2017

Dans Sportiv/ Dansatorii sportivi români din nou pe podium

Weekendul trecut a fost o nouă oportunitate pentru sportivii români pentru a demonstra încă odată faptul că dansul sportiv românesc este în plin avânt și consolidează statutul României de putere în dansul sportiv european și mondial.
Sâmbătă, 20 mai, s-a disputat la Paredes (Porto) în Portugalia un concurs WDSF World Open, iar la categoria Adult Latin, în finală, România a fost reprezentată de două perechi foarte bine cotate. Perechea Jakub Lipowski - Diandra-Aniela Illes (România) a cucerit medaliile de argint iar cuplul Ștefan Grigore-Laura Filipescu s-a clasat pe VI, într-o finală câstigată de Polonia și în care au mai evoluat perechi din Spania, Canada și Portugalia.
1.Edgar Marcos Borjas - Alina Nowak//POL
2.Jakub Lipowski - Diandra-Aniela Illes//ROU
3.Guillem Pascual - Rosa Carne//ESP
4.Winson Tam - Anastasia Novikova//CAN
5.Telmo Madeira - Vanessa Ferrao//POR
6.Grigore Stefan - Filipescu Laura//ROU

Într-o altă competiție, mult mai aproape de sufletul nostru, sportivii noștri au obținut rezultate deosebite la Romanian Open, organizată la București de CDS Mihai Petre, FRDS și WDSF. La competiția din capitală, în cele mai importante întreceri cu licențe WDSF, la adulți și tineret, atât Standard cât și Latino, sportivii noștri au cucerit 20 de medalii de toate culorile, medalii importante fiind adjudecate de sportivi români care reprezintă alte țări. Prezentăm în continuare clasamentele:

6.Muresan Tudor - Ada Precup //ROU

Remarcabil este faptul că, în urma evoluțiilor excelente din ultima perioadă, România are în momentul de față trei perechi în Top 25 Mondial la categoria Adult Latino prin: Paul Moldovan-Cristina Tătar (locul 13 mondial), Alexandru Ion-Diana Andreea Toma (21 mondial) și Ionuț Alexandru Miculescu-Andra Păcurar (25 mondial), la care se adaugă perechea Ștefan Grigore-Laura Filipescu clasată pe locul 27 mondial.