marți, 19 noiembrie 2019

Dans Sportiv/ Adamas culege rezultate pe toate fronturile

Alex si Cristiana pe podium in Rusia

Sfârșit de săptămână cu intensitate maximă pentru sportivii de la CDS Adamas Bacău, care au luat startul în trei competiții. Mai întâi, la Galați s-a desfășurat ediția 2019 a Cupei Memoriale „Daniel Nechita” de la care sportivii noștri s-au întors cu următoarele rezultate:
-perechea David Avîrvarii-Denisa Bercaru, locul IV cls D 14-15 ani;
-perechea David Cuzmin-Mădălina Ursea, locul V cls E 6-11 ani;
-perechea Alex Pușcuță-Ema Savin, locul II cls H 10-11 ani;
-perechea Robert Gurău-Bianca Neagu, locul V debutanți cha-cha și locul V debutanți vals lent;
-perechea Dragoș Belchim-Maria Orhean, locul V deb 12-15 ani
-perechea Matei Dorneanu-Antonia Tarcău, locul II deb Cha-Cha 4-7 ani și locul II deb VL 4-7 ani;
-perechea Rareș Bâlu-Patricia Rotaru, locul V OS 12-15 ani;
-perechea Andrei Gavrilă-Izabela Bot, locul IV precompetițional 2 D 10-11 ani.

A doua competiție la care au participat dansatorii sportivi băcăuani s-a desfășurat la București unde s-a disputat a XVIII-a ediție a Cupei Hobby Dance. La acest eveniment, perechea Florin Ștefănescu-Adriana Mitrea s-a clasat pe locul I la OS Seniori II. Tot aici s-a defășurat și un concurs de formații la care grupările băcăuane au obținut următoarele clasări: Savage Crew-locul I stilul Urban 12-15 ani; Trio MGA locul II Urban 10-11 ani și Adamas Crew locul I Urban-DanceHall peste 16 ani.

Nu în ultimul rând, alți sportivi băcăuani, însoțiți de antrenorul Romeo Tanasă, au participat la o competiție disputată în Rusia, lângă Moscova, unde au obținut rezultatele: Teodor Matei - Strimbei Ramona loc 4 Rising Star Standard; Alexandru Chirica - Cristiana Chiper - loc 3 Rising Star Latino,  Loc 6 International Open Standard și  Loc 6 International Open Standard.

Astfel, în total, sportivii băcăuani au obținut în total, fără competițiile de formații, 17 trofee și 45 de medalii dintre care 6 de aur, 12 de argint, 3 de bronz și 24 de finaliști. Wekendul următor dansatorii sportivi de la Adamas vor evolua într-o competiție internașională ce se va desfășura la Ruse, în Bulgaria.