luni, 5 martie 2018

Dans Sportiv/ Medalii pentru bacăuani la Tîrgu Mureș

Weekendul trecut s-a disputat la Tîrgu Mureș ediția 2018 a Campionatului Național de Dans Sportiv și ediția a II-a a Cupei „Mureșul”. La acest eveniment sportiv CDS Adamas Bacău a participat cu 9 sportivi care au avut evoluții excelente. În primul rând, perechea Marian Lungu-Bianca Condopol s-a clasat pe locul I la categoria Hobby 6-11 ani cucerind medaliile de aur. La clasa E 12-15 ani, perechea Răzvan Băisan-Francesca Oprea s-a calificat până în finală unde au terminat competiția pe locul VIII. La prima participare la Open Standard 14-15 ani, perechea Matei Teodoru-Ramona Strîmbei s-a clasat pe locul 19 din 28 de perechi participante. La aceiași categorie, Mateo Ipate de la CDS Adamas Bacău, care face pereche cu Sonia Stelea de la CDS Latino Angel Dej, s-a clasat pe un redutabil loc VIII. Tot la prima participare la Open, perechea Sabin Buzdugan-Rebeca Tomiță a obținut rezultate remarcabile, locul 11 în semifinala de Standard și locul 15 la Latino, ambele pentru categoria de vârstă 10-11 ani. Următoarea competiție din calendarul competițional al FRDS se va disputa pe 10-11 martie, în Sala Apollo din București unde se vor desfășura Excellence Dance Cup și Campionatul Național Under 21.