miercuri, 26 septembrie 2018

Dans Sportiv/ România este din nou Campioană Mondială

La sfârșitul săptămânii trecute (22 septembrie) s-a desfășurat la Kistlek-Ungaria, Campionatul Mondial de Tineret la Dans Sportiv, secțiunea dansurilor standard.
La această competiție s-au aliniat 66 de perechi din 33 de țări de pe toate continentele, practic participând perechile campioane și vicecampioane din fiecare țară. România a fost reprezentată de perechile Alin Sebastian Heler Zicoane - Anca Copos, campionii naționali en-titre, de la clubul SPORTIM DANCE Timișoara și Dragoș-Marian Comșa - Alexandra
Cristina Bujor, vicecampioni naționali, pereche mixtă între cluburile Sportul Studențesc Universitar București și Zedan’s București. Evoluția sportivilor români a fost una remarcabilă, mai ales a perechii noastre campioane care nu s-a oprit până în finală, acolo unde a ocupat detașat locul I și s-a încununat cu titlul de Campioni Mondial de Tineret Standard. În urma acestei victorii răsunătoare,  Alin Sebastian Heler Zicoane și Anca Copos au urcat pe locul I în World Ranking Youth,
clasamentul WDSF (World Dance Sportt Federation) cu 2100 puncte.
Alin și Anca sunt și Campioni Europeni la aceiași categorie. Perechea Dragoș-Marian Comșa - Alexandra Cristina Bujor au încheiat competiția de la Kistlek pe locul 13.