duminică, 10 septembrie 2017

Judo/ Turneul Temeraru Sibiu/ Medalii pentru Branx Bacău

Sâmbăta, 9 septembrie, s-a desfășurat la Sibiu Turneul internațional ‎de judo Temeraru. La acest turneu au participat sportivi din Moldova, Austria, Ungaria, Croația, Serbia, Bulgaria și România. Clubul Sportiv Bronx Bacău a participat la acest eveniment cu 4 sportive : Gavrilita Maria 52kg, Crenganis Alisa 48kg, Rotaru Alina 57kg, Gabor Andra 63kg, lotul fiind condus în premiera de antrenorul Hantu George.
La juniori Gavrilita Maria a cucerit argintul la 52kg  trecând în semifinale de Drobac Lana din Croația ‎după un meci istovitor câștigat în golden score.
Crenganis Alisa a cucerit bronzul la 48kg câștigând finala mica împotriva slovacei Szaboova Veronika.
‎Rotaru Alina a cucerit bronzul la 57de kg
La seniori, Gavrilita Măria a pierdut aurul la 52kg în fața medaliatei europene Constantin Elena.

Surpriza a venit de la Crenganis Alisa 48kg care a disputat un meci extraordinar în compania medaliatei la Campionatele Mondiale, bulgaroaica Tsyplyakova Tsplaevana‎, reușind pâna la urmă câștigarea medaliei de bronz. Trebuie ținut cont ca Alisa e în ultimul an la copii, ea împlinind 14 ani cu două luni în urmă.